Linnavolikogu ja linnavalitsuse hoone

 
Linnavalitsuse hoone kuulub linnaväljaku ansamblisse ja on ehitatud stalinistlikus neoklassitsistlikus stiilis. Ehitusprojekti koostas aastal 1950 A. Popov. Huvitav on see, et 1950. aastate alguses ehitati uued halduskeskused paljudesse Eesti linnadesse, kuid haldushooned rajati korduvkasutusega projektide järgi (näiteks Otepää, Orissaare, Vastseliina, Põlva, Räpina, Jõhvi jt). Sillamäe administratiivhoone rajati küll tollele ajale omaselt esindusliku võimuhoonena, kuid esmapilgul tundub, et tegu on kirikuga. Siiski ei ole selles hoones kunagi kirikut olnud ja see on algselt administratiivhoone – algul Sillamäe täitevkomitee, täna Sillamäe linnavolikogu ja linnavalitsuse hoone. Arvatakse, et nõukogude arhitektuuripoliitikute veendumuse järgi pidi igas Balti linnas olema raekoda ja kirik – seepärast projekteeriti Sillamäe täitevkomitee maja täitmaks visuaalselt nii raekoja kui kiriku kohta.

Esialgse visiooni järgi nägi hoone torn välja praegusest erinev. Kuid selline välimus olevat võimuesindajatele meenutanud koonduslaagri torni, mida ei saanud Stalini ajal kuidagi eksponeerida ja seepärase projekteeriti torn ümber.

Ka linnavalitsuse hoone oli rikkaliku välisdekooriga, millest on tänaseks hävinenud Nõukogude võimu sümbolid, mida võib tähele panna vanematel fotodel. Hoone on Sillamäe vanalinna kõrgeim hoone ja selle tornist avaneb lummav vaade üle linna ja merele. Täna tegutsevad hoones Sillamäe linnavolikogu ja linnavalitsus.