Keskkonnamõju hindamised

Keskkonnamõju hindamise algatamise teade (ammoniaagi tehase rajamine)

Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (KeHJS) § 12 lõike 1 alusel teavitab Sillamäe Linnavalitsus, et on algatanud Sillamäe Linnavalitsuse 06.06.2024 korraldusega nr 367 Sillamäe Sadama territooriumile aadressile Sillamäel Kesk tn 2d ammoniaagitehase rajamiseks keskkonnamõju hindamine enne projekteerimistingimuste või ehitusloa taotluse esitamist.

Kavandatava tegevuse lühikirjeldus ja eesmärgid:
Arendaja kavandab Sillamäe Sadamasse (Kesk tn 2d, KÜ 73501:001:0226) ammoniaagi (NH3) tootmist tootmisvõimsusega on 11 911 kg/h, 286 t/ööp, 100 000 t/a arvestades tehase tööajaks 350 päeva aastas. NH3 tootmiseks kasutatakse toorainetena vesinikku (H2) ja lämmastikku (N2). Mõlemad on kavas toota kohapeal. N2 eraldatakse õhust, eeldatavalt molekulaarsõeladel adsorbeerimise meetodiga (Pressure Swing Adsorption, PSA). Vesiniku tootmiseks kasutatakse vee elektrolüüsi. Vesiniku tootmises on peamisteks ressurssideks demineraliseeritud vesi ja elektrienergia. Demineraliseeritud vee saamiseks rajatakse pöördosmoosil põhinev veepuhastusjaam. Kuna NH3 süntees on eksotermiline protsess, jääb protsessis tekkivat soojusenergiat üle ja seetõttu projekteeritakse vesiniku tootmine tahkeoksiidist elektrolüüsiraku (Solid Oxide Elektrolysis Cell, SOEC) tehnoloogial. Tegemist on kõrgtemperatuurse (700–850 ºC) veeauru elektrolüüsiga, mis vajab tavapärase elektrolüüsiga võrreldes vähem energiat. Kavandatud tegevuse elluviimiseks on vajalik tootmisüksuste rajamine. Rajatakse veetöötluskompleks, elektrolüüsiplokk, sünteesiplokk ja separeerimisplokk, kompressorjaamad jms. Kõik tootmisüksused on eeldatavalt kas konteinerlahendusega (koosnevad konteineritesse paigutatud moodulitest) või on spetsiaalseadmed, mis vajadusel on ümbritsetud korpusega. Hoonetest rajatakse kontor ja garaaž. Toodetud ammoniaagi transport on kavas korraldada raudteega, seega rajatakse tehase juurde raudtee laadimisestakaad. Perspektiivis nähakse ette võimalus ka ammoniaagi laadimiseks tankeritele. Selleks kasutatakse olemasolevat Sillamäe sadama kaisid nr 9 ja 10 (nende kaidega on ühendatud olemasolevad ettevõtted).

KMH algatati „Keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse" § 6 lõike 1 punktide 11 ja 33, § 9 lõike 1, § 11 lõike 3 ning § 261 lõigete 2 ja 4 alusel enne KeHJS § 11 lõike 1 kohase tegevusloa taotluse esitamist ja KMH vajadust põhjendamata.

Piiriülese KMH algatamiseks puudub alus, sest kavandatava tegevusega ei kaasne eeldatavalt olulist keskkonnamõju, mis võib olla piiriülene. KMH menetluste liitmise vajadus puudub. Vajalikud keskkonnauuringud määratakse KMH programmi koostamisel.

Arendaja on OÜ Derivaat NH3 (registrikood: 10726198) erik.laidvee@derivaatnh3.com.

Otsustaja on Sillamäe Linnavalitsus (kontaktisik Tõnis Kalberg, e-post linnavalitsus@sillamae.ee, telefon 3925700).

KMH algatamise otsusega on võimalik tutvuda Sillamäe linna dokumendiregistris või Sillamäe linna kodulehel aadressil https://www.sillamae.ee/keskkonnamoju-hindamine

 


Algatamine
KMH algatamise esialgne teade
Sillamäe Linnavalitsuse 06.06.2024. a korralduse nr 367